تبلیغات
آذر گل | فروش بذر و نشاء،گل و گیاه - گل لیلیوم

نام علمی گل لیلیوم Lilium hybrid است، گل لیلیوم به خانواده سوسن ها Liliaceae تعلق دارد و در بخش زینتی بصورت های گلدانی، شاخه بریده و باغچه ای استفاده می شود. حدود 100 گونه دارد، که از 10 تا 60 درجه شمالی پراکنده است. گلهای زیبای گل لیلیوم وقتی طول ساقه به ۶۰ تا ۸۰ سانتی‌متر رسیدند ظاهر میشوند. لیلیوم یكی از گیاهان وحشی و بومی است كه فقط در دو نقطه از دنیا یافت می‌شود، یكی در ایران و دیگری در كشور اكراین.

این گیاه گل‌های متنوع آویزان و منظره یك چلچراغ را دارد. از طرف سازمان محیط زیست این گیاه به حالت قرنطینه و محصول درآمده است و كارهای تحقیقاتی بر روی آن در حال انجام است.

گلهای سوسن دیگری در ایران وجود دارد كه بر روی آن‌ها عملیات نژادی صورت گرفته است و به فرم‌های امروزی لیلیوم­ها در آمده­اند.

گونه‌هایی از این گیاه در اصل بومی ایران بوده و سوسن چلچراغ واریته‌ی معروفی است.

 

برای اطلاعات بیشتر راجع به

(تاریخچه گل لیلیوم ، شکل ظاهری ، تنوع رنگی ،و ...)

به ادامه مطلب مراجعه کنید.

نوعی از آن که گلهای سفید معطر تولید میکند و در شهرهای آذربایجان به گل «مریم» معروف است (با نام رسمی لیلیوم رشتی یا لیلیوم ایرانی) از واریته‌های قدیمی لیلیوم‌هاست که هنوز کشت و برداشت میشود.

تولید گل لیلیوم درگلخانه و فضای بازامکان پذیر است، در ایران عمدتا در استان تهران و مقداری هم در استانهای مازندران و مرکزی کشت وکار می شود. گل لیلیوم در برابر سرما و یخبندان مقاوم بوده و مناطق برف گیر و یخبندانی را به خوبی تحمل می کند.

گل لیلیوم در اواخر اردیبهشت ماه گل می دهد و آنهایی که در اوایل فروردین تهیه می شوند، در آخرین روزهای خردادماه گل خواهد داد. آب دادن به آنها باید پی در پی اما به مقدار کم صورت گیرد تا خاک گلدان را آب نبرد.

گروههای مهم آن به قرار زیر است گیاهی است پیازی که کشت و کار وتکٍیر آن عمدتا از طریق پیاز و پیازچه است .

· Asiatic

· Oriental

· Longiflorum

· LA هیبریدهای آسیاتیک و لونگیفلوریوم است

· OA گروه جدید و اندکی است با هیبرید بین ارینتال و آسیاتیک بوجود آمده است

· LO گروه جدیدی است که حاصل هیبرید بین لونگیفلوریوم و ارینتال است.

شکل ظاهری گیاه:

گیاهی است پیازی با نیاز سرمایی برگهای باریک .گاهی دارای پیاز هوایی در محل بین برگه نیز هست گلها تترامر بوده و کاسبرگها نیز به شکل گلبرگها رنگی است علاوه بر ریشه روی پیاز ریشه اصلی تغذیه کننده گیاه روی ساقه در زیر خاک تشکیل می شود که دمای خاک در رشد ان اهمیت فوق العاده ای دارد. اندازه ساقه در ارقام گروه آسیاتیک 70 تا 120 سانتیمتر و در ارقام گروه ارینتال 80 تا 130 و در لونگیفلوریوم 90 تا 130 سانتیمتر می باشد.

تنوع رنگی گل :

بیشترین تنوع رنگ در گروه آسیاتیک است و شامل نارنجی ، قرمز ، زرد ، سفید، صورتی ، ارغوانی ، برنزه و دو رنگ است .

ارقام گروه ارینتال دارای تنوع رنگ زرد ، سفید ، صورتی ، ارغوانی و دو رنگ است و گروه لونگیفلوریوم فقط دارای رنگ سفید است .

این گل در حال حاضر بر در اختیار داشتن رتبه چهارم در زمره پرفروشترین گلهای جهان قرار دارد .

در ایران نیز جزو گلهای اقتصادی و گران قیمت و لوکس بوده و طرفدار زیادی دارد .
طبقه بندی: مقالات،
برچسب ها: تنوع رنگی لیلیوم، تاریخچه لیلیوم، تكثیر لیلیوم، لیلیوم چیست؟، خرید لیلیوم، طرز نگهداری لیلیوم،

تاریخ : 1392/05/1 | 13:45 | نویسنده : مهدی عباس نژاد | نظردونـــــــــی
.: Wesite Themes By AzerGol:.
به این سایت رأی بدهید